راهنمای عضویت و استفاده از خدمات بخش های مختلف كتابخانه

1400/12/14 10:0

كتابخانه دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر، همزمان با انتقال کتابخانه مرکزی به سایت پردیس دانشگاه در سال 1391 بصورت یک واحد مستقل فعالیت خود را آغاز نمود. هدف از تأسیس کتابخانه دانشکده پزشکی و دندانپزشکی پشتیبانی از اساتید، دانشجویان و پژوهشگران آن دو دانشکده می باشد.

این کتابخانه از پیشرفته‌ترین امکانات نرم‌افزاری با زیرساخت‌های دیجیتال‌سازی منابع (آذرخش) و سیستم حفاظتی RFID و امانت و بازگشت خودکار برخوردار می‌باشد. سیستم سازماندهی منابع كتابخانه، رده بندی كتابخانه ملی پزشكی آمریكا (NLM) می باشد و مدارک موجود در کتابخانه براساس موضوع تقسیم‌بندی شده‌اند.

خدمات كتابخانه

· ایجاد و روزآمدسازی پایگاههای اطلاعاتی كتب، مجلات، پایان‌نامه‌ها، كتابهای الكترونیكی لاتین و سی‌دی‌های آموزشی موجود در كتابخانه

· فراهم کردن میز امانت خودکار با بکارگیری فناوریRFID؛ اعضای کتابخانه از طریق این ایستگاه در کتابخانه می‌توانند نسبت به امانت و بازگشت مدرک به طور مستقل و بدون نیاز به حضور مسئولین کتابخانه اقدام نمایند

· فراهم كردن امكان دسترسی به كتابهای الكترونیكی و دانلود نامحدود منابع دیجیتال توسط اعضا در خارج از محیط دانشگاه از طریق پورتال تحت وب آذرخش با آدرس الكترونیكی: http://elib.bpums.ac.ir

· دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی لاتین و فارسی از طریق وب سایت کتابخانه به آدرس الکترونیکی: http://lib.bpums.ac.ir 

· فراهم کردن امکان دسترسی به آخرین اخبار، اطلاعیه‌ها، آین نامه‌ها و مقررات کتابخانه، راهنماهای آموزشی استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی، راهنماهای عضویت و جستجو در پورتال کتابخانه و ... از طریق وب‌سایت کتابخانه دانشکده پزشکی و دندانپزشکی

نحوه عضویت در كتابخانه

جهت عضویت در کتابخانه با مراجعه به پورتال کتابخانه به آدرس الکترونیکی: http://elib.bpums.ac.ir و وارد شدن به قسمت ثبت نام و انتخاب گزینه ثبت نام عضو حقیقی،اطلاعات خود را بطور کامل در فرم عضویت وارد کرده و تاید کنید. در این مرحله شما فقط در پورتال کتابخانه عضو شده اید؛ برای عضویت در کتابخانه باید با نام کاربری و رمز عبور خودکه در هنگام ثبت اطلاعات خود تعین کرده اید، از طریق گزینه ورود در صفحه اول پورتال کتابخانه وارد صفحه کاربری خود شوید، و گزینه درخواست عضویت را انتخاب کنید. پس از بارگذاری عکس اسکن شده، واحد کتابخانه مورد درخواست خود را انتخاب و بر روی گزینه ارسال درخواست کلیک کنید.

  

* اطلاعات شما در صورت کامل بودن توسط کارشناس کتابخانه تاید و شما عضو کتابخانه می‌شوید، در صورتی که اطلاعات ارسال شده کامل نباشد درخواست عضویت شما تأید نمی‌شود و یک ایمیل از طرف کتابخانه جهت اطلاع شما ارسال خواهد شد.

** نام کاربری و کلمه عبور خود را به منظور ورود به پورتال کتابخانه و استفاده از امکانات آن به خاطر بسپارید.

آئین‌نامه استفـاده از كتابخانه

آئین‌نامه كتابخانه، مجموعه‌ای از ضوابط و دستورالعمل‌ها درخصوص امانت كتاب و ارائه سایر خدمات اطلاع‌رسانی به مراجعه‌كنندگان است. هدف از تدوین آن حفظ حقوق و اجرای مقررات كتابخانه برای همه اعضاء می‌باشد.

افراد مجاز به استفاده از كتابخانه

· دانشجویان دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

· اعضاء هیأت علمی (رسمی، پیمانی و حق التدریس) دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

· كاركنان (رسمی ، پیمانی و قراردادی) دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

آین نامه امانت

· مدت اعتبار عضویت در کتابخانه تا پایان دوران تحصیل دانشجویان و یا دوره خدمت کارکنان و اعضای هیأت علمی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می‌باشد

·  امانت گرفتن كتاب، مشروط به عضویت در كتابخانه و دارا بودن كارت عضویت می باشد.

· هر عضو فقط با كارت عضویت خود مجاز به امانت كتاب می‌باشد و استفاده از كارت سایر اعضاء موجب محروم شدن فرد از خدمات كتابخانه خواهد شد.

تعداد کتابهای که هر دانشجو می تواند به امانت بگیرد:

· دانشجویان مقطع کارشناسی و دانشجویان پزشکی( تا سال سوم ) 3 نسخه

· دانشجویان پزشکی از سال چهارم به بالا 5 نسخه

· دانشجویان تحصیلات تکمیلی 7 نسخه

· مدت امانت هر کتاب 14 روز می‌باشد و هر مدرک امانتی تا 2 بار و هر بار به مدت 7 روز، توسط شخص امانت گیرنده قابل تمدید است؛ مشروط بر اینکه مدرک مورد نظر توسط متقاضی دیگری رزرو نشده باشد .

   تبصره: کتابهای با تعداد نسخه محدود و متقاضی زیاد، بنا به صلاحدید کتابخانه تمدید امانت نخواهند شد.

· در صورت در امانت بودن كتاب موردنیاز، متقاضی می‌تواند، كتاب موردنظر را از طریق پورتال كتابخانه و یا با مراجعه حضوری رزرو نماید.

·  كتابخانه از تسویه‌حساب با اعضای كه هرگونه بدهی به كتابخانه دارند، خودداری خواهد نمود

· چنانچه امانت‌گیرنده كتاب را گم و یا خسارتی به آن وارد نماید،‌ جبران خسارت و یا جایگزینی وارده برعهده امانت گیرنده خواهد بود.

منابعی كه امانت داده نمی‌شود:

· كتابهای مرجع (كه با علامت لاتینR  ، Ref و یا حرف فارسی م مشخص شده است)

· نشریات ادواری

· پایان‌نامه‌های تحصیلی

منابع دیجیتال کتابخانه

کتابخانه دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دسترسی به مجموعه ای در حدود 2500 عنوان کتاب لاتین مرتبط با علوم پزشکی را در قالب منابع دیجیتال، فراهم کرده است. با مراجعه به پورتال کتابخانه می توانید متن کامل این منابع را مشاهده یا دانلود نماید.

 جستجو در منابع کتابخانه و دانلود منابع دیجیتال

ابتدا از طریق آدرس الکترونیکی http://elib.bpums.ac.ir وارد صفحه خانگی پورتال کتابخانه شوید.  هر کاربر میهمانی می‌تواند از طریق این صفحه به جستجو در منابع کتابخانه بپردازد، ولی امکان مشاهده و دانلود منابع دیجیتال تنها برای کاربرانی که عضویت آنها توسط کتابخانه تاید شده باشد، امکان پذیر می‌باشد. پس از وارد شدن به پورتال کتابخانه، از طریق منوی فهرست رکوردها وارد بخش جستجوی کتابخانه شوید. در این بخش دو نوع جستجوی ساده و پیشرفته وجود دارد که می‌توانید از طریق این بخش به جستجو در منابع کتابخانه اعم از کتاب‌ها، پایان‌نامه‌ها، مجلات، سی‌دی‌های آموزشی و کتابهای الکترونیک بپردازید.

به منظور دانلود کتابهای الکترونیک،   جستجوی خود را به منابع دیجیتال محدود کنید. سپس کلیدواژه یا عنوان مورد نظر خود را درفیلد جستجو وارد کرده و بر کلید جستجو کلیک کنید. پس از نمایش نتایج جستجو، بر روی گزینه پیوستها در زیر مدرک مورد نظر خود کلیک کنید تا اطلاعات فایل دیجیتال را مشاهده کنید، در این قسمت امکان دانلود و یا نمایش فایل دیجیتال وجود دارد.


تاریخ بروز رسانی:   17 اسفند 1400

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >